#1 s Tomášem BRGULEM o freestyle bruslení

Freestyle bruslení je bruslení na kolečkových bruslích volným stylem. Tento styl bruslení nemá žádná omezení, žádná pravidla a je plný vzrušujících triků a sekvencí. K freestylu neodmyslitelně patří hudba, kelímky a taneční prvky. Freestyle bruslení vychází z klasického bruslení, není proto těžké se je naučit.

Jednou z disciplín freestylového bruslení je freestyle slalom na kolečkových bruslích. Tomáš Brandejs (známý pod přezdívkou BRGUL) – několikanásobný mistr České republiky v této disciplíně a také účastník mistrovství Evropy a světa. Tomáš vnímá freestyle slalom jako tanec na kolečkových bruslích mezi kelímky na muziku, co má člověk rád.

 

TOMÁŠI, KDE SIS POPRVÉ TENTO SPORT VYZKOUŠEL?
Všechno začalo v roce 2008. Objevil jsem kolečkové brusle, koupil si je a rovnou jsem začal freestyle slalomem. Ve freestyle slalomu je možné se naučit velké množství triků a kombinací a to tato výzva mě posouvala dále.

 

CO SI MYSLÍŠ O FREESTYLOVÉM SLALOMU DNES? PŘIBÝVÁ ZÁJEM O TENTO SPORT?
Je to pohyb spojený se zábavou a tancem, proto není divu, že je celosvětově o freestyle slalom neustále větší zájem. V České republice vnímám zájem především z řad mladších lidí, což je super.

JAKÝCH NEJVĚTŠÍCH ÚSPĚCHŮ SI SE DOČKAL VE SVÉ SPORTOVNÍ KARIÉŘE?
Jednoznačně mohu říct, že první vítězství a zisk titulu Mistra ČR v roce 2011 pro mě bylo silným momentem. V roce 2012 jsem obhájil titul Mistra ČR, ale tehdy pro mě ještě vice znamenalo reprezentovat Českou republiku na evropském šampionátu v Berlíně. Úspěch znamená pro každého něco jiného. Pro mě je úspěchem, že jsem freestyle slalom objevil a stále mě baví.

 

JDEŠ VE SPORTU PŘÍMO ZA CÍLEM NEBO JE TO SPÍŠE O ZÁBAVĚ?
Freestylový slalom je hodně o radosti z pohybu. Cíle si ale také musí člověk vytyčit, aby se posouval dále. Jeden velký cíl jsem si už splnil a to dostal se do TOP100 světového žebříčku. Obrovským cílem je ale předávat zkušenosti dál a motivovat další a další nadšence. Kdyby se to podařilo, byl bych opravdu šťastný.

 

Z JAKÉHO DŮVODU BYS LIDEM DOPORUČIL FREESTYLE BRUSLENÍ?
Je to o volnosti – freestyle bruslení má v sobě velké množství výhod. A ty výhody objevíte hned, jakmile začnete trénovat. Dokonale se odreagujete, pobavíte, naučíte se novým věcem a probudíte svou fantazii. I po zdravotní stránce posílíte vaše svalstvo a udržíte si Vaši tělesnou kondici. Velmi rychle poznáte, jak se zlepšuje Vaše technika bruslení. Daleko vice si budete jisti na chodnících a stezkách, naučíte se vyhýbat překážkám, včas zabrzdit a odhadovat situace v rušném provozu.

 

  

CO BYS LIDEM PORADIL V ÚPLNÝCH ZAČÁTCÍCH?
K základům freestylového slalomu Vám stačí rovnováha, stabilita a odhodlání. Důležité je vydržet a mít trpělivost, než se výsledky dostaví. Přijďte si se mnou vyzkoušet základy freestyle bruslení každé úterý od 16 do 17 hod v areálu ZŠ Holečkova, Olomouc. Rád vám pomůžu.

 

Super, děkujeme za rozhovor a přejeme ať se ti daří…

Žádné produkty
cs_CZCzech
cs_CZCzech