Kdy začít dítě učit lyžovat? Suchý nácvik napoví!

Často slýcháme otázku “Od kolika let se děti učí lyžovat?”. Obecně se uvádí, že je vhodné začít děti učit lyžovat ve 3 letech. Ovšem každé dítě je jiné a tak i ideální věk pro první lyžování není u každého dítěte stejný. Některé dítko postavíte na lyže ve 3 letech a okamžitě začne jezdit jako drak, pro jiné je to příliš brzy. 

Za nás je lepší počkat s výukou až na 4 rok, kdy dítě lépe vnímá co se děje, komunikuje s instruktorem a hlavně má dostatečně zpevněné vazy. Nicméně, je na každém rodiči, aby zhodnotil fyzický i psychický stav svého potomka. A jak poznat, že je vaše dítě fyzicky i mentálně připravené na lyžování? 

Prvně si zodpovězte tyto otázky;

  1. Zvládne se mé dítě soustředit na nějakou činnost déle než 30 minut?
  2. Má mé dítě rádo sníh?
  3. Zvládá být v přítomnosti cizích lidí, když nejsem s ním?

Po zodpovězení otázek zkuste tzv. suchý nácvik; 

  1. Postavte dítě na zem s rozkročenýma nohama cca na šířku ramen, ruce mu dejte na kolena a nechte ho si podřepnout a chvíli tak vydržet. Dítě by nemělo přepadávat dopředu ani dozadu, šlapky by mělo mít na zemi a nemělo by jít do úplného dřepu. Pohlídejte také, aby dítě neopíralo kolena o sebe.                                 
  2. V tomto podřepu vyzkoušejte jestli dítě zvládne dát paty od sebe, tak aby mu špičky koukaly k sobě (jako u pluhu). Pokud mu to v podřepu nejde, můžete zatím trénovat v sedě nebo vestoje.  
  3. Když i toto dítě zvládne, zkuste s ním střídavě tlačit na jednu a na druhou nohu (pomáhejte si rukama na koleni), špičky stále musí koukat k sobě a paty od sebe. 

Párkrát vyzkoušejte a můžete se bez obav vydat na zasněžené vrcholky! 🙂 

[cq_vc_backgroundbutton startcolor=”#181d31″ endcolor=”#343c5b” buttonlabel=”REZERVOVAT VÝUKU ” fontsize=”35px” textcolor=”#f91495″ istooltip=”” icon_fontawesome=”icon-logout” iconanimation=”style3″ iconcolor=”#ffffff” linktype=”customlink” alignment=”center” buttonlink=”url:https%3A%2F%2Fwww.newmanschool.cz%2Frezervace%2F|||” css=”.vc_custom_1513863259951{margin-top: 50px !important;margin-bottom: 30px !important;}”]

Náš tip:

Děti ve věku 3-5 let je dobré nechat napoprvé pouze ťapat s lyžemi na rovince a k výuce lyžování přistoupit, až když ví jak se na lyžích pohybovat.